Forum gsm

Forum o telefonach

Wróć   Forum gsm > GSM > O telefonach > Artykuły GSM
Napisz nowy temat Odpowiedz
 
Link zwrotny

  #1
stare 10-11-2008, 21:55
Dj Bufu
Stara Elita

 
Avatar Dj Bufu
 
Postów: 658
Wrzutki w galerii: 100
Operator: Plus Mix
Telefon: k550i
Rozdane podziękowania: 2
Podziękowano mu 16 razy
Respekt: 19
Reputacja: 50
Osoby zaproszone: 9
Domyślnie Co zrobić gdy zamoczy nam się telefon?

Co zrobić jak zamoczy nam się telefon?

Są to porady , które mogą pomóc ( mogą a nie muszą) doprowadzić telefon do normalnego użytkowania po zalaniu go wodą.( bezpośrednio po zalaniu)

1. Należy wyjąć baterię, kartę SIM, wykręcić antenę.

2. Nie suszyć, wręcz przeciwnie: rozkręcić na ile to możliwe, a potem jak najszybciej wymoczyć i przepłukać go w wodzie destylowanej. Ma to na celu usunięcie wszelakich zanieczyszczeń oraz osadów różnych związków chemicznych.

3. Następnie należy telefon delikatnie przepłukać czystym spirytusem. Ma to na celu związanie wody, która znajduje się w różnych zakamarkach telefonu, ponadto spirytus zmniejsza korozyjne działanie wody oraz rozpuszcza zanieczyszczenia nierozpuszczalne w wodzie. Uwaga: spirytus może zmyć niektóre napisy (np. stemple z płytek drukowanych), ale poza tym nie jest groźny dla obudowy i elektroniki.

4. Po tych czynnościach taki telefon należy zostawić w suchym i ciepłym (nie gorącym) miejscu do całkowitego wyschnięcia, nie należy się niecierpliwić. Zbyt wczesne włączenie telefonu może być szkodliwe dla telefonu.

5. Kartę SIM oraz styki w telefonie należy przytrzeć suchą szmatką bawełnianą.

6. Po naładowaniu baterii należy wkręcić antenkę, włożyć kartę SIM a następnie wykonać poniższe czynności z baterią.

7. Oczywiście bateria nie nadaje się do użytku, prawdopodobnie jest rozładowana całkowicie. Po dokładnym umyciu należy baterię delikatnie naładować korzystając z dobrej ładowarki skutecznie ograniczającej prąd. Woda nie służy elektronice, ale dobra bateria powinna jeszcze odżyć.

8. Wówczas masz już gotowy telefon do użytkowania.
Dj Bufu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
stare 10-11-2008, 21:55
Kociak
Oddana EB :)

Kociak posiada rangę VIP

Avatar Kociaka
 
Aktywność: 100%
Postów: 697
Osoby zaproszone: 35
Respekt: 20
Reputacja: 100
Co zrobić gdy zamoczy nam się telefon?


Online     Odpowiedź z Cytatem
  #2
stare 14-02-2009, 16:47
PimpuŚ_
Pasożyt

 
Avatar PimpuŚ_
 
Postów: 6
Telefon: Samsung E250
Rozdane podziękowania: 0
Podziękowano mu 0 razy
Respekt: 0
Reputacja: 10
Domyślnie Co zrobić gdy zalejemy telefon ?

Co zrobić gdy zalejemy telefon wodą bądź innym płynem?


Gdy zamoczymy telefon:
1. Pod żadnych pozorem nie możemy go włączać! Należy jak najszybciej go rozkręcić – wyciągnąć baterie, kartę, ściągnąć obudowę, odczepić antenę, wyświetlacz, wszystkie elementy które jesteśmy w stanie odczepić. Należy zostawić sama płytę główną.

2. Nie należy suszyć, wręcz przeciwnie: musimy wymoczyć i przepłukać płytę w preparacie który nie przewodzi prądu, może to być spirytus (taki do picia), lub możemy zakupić specjalny płyn do elektroniki, np. Kontakt IPA. Wymoczenie telefonu ma na celu zmniejszenie korozyjnego działania wody.

3. Po tych czynnościach taki telefon należy zostawić w suchym i ciepłym (nie gorącym) miejscu do całkowitego wyschnięcia. Najlepiej na 1-2 dni. Zbyt wczesne włączenie może być szkodliwe dla telefonu.

4. Kartę SIM, styki w telefonie należy przetrzeć suchą szmatką bawełnianą.

5. Należy skręcić telefon, naładować baterie i zobaczyć czy działa. Jednak często bateria nie nadaje się do użytku.

Jeśli telefon nie działa, najlepiej udać się do serwisu, zęby go wykapali w wanience ultradźwiękowej i wygrzali płytę główną. KOSZT myślę że ok 30 zł
PimpuŚ_ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
  #3
stare 30-04-2009, 19:55
Joga
VIP

 
Avatar Joga
 
Postów: 94
Wrzutki w galerii: 2
Telefon: Omnia 16GB
Rozdane podziękowania: 0
Podziękowano mu 7 razy
Respekt: 7
Reputacja: 10
Osoby zaproszone: 3
Domyślnie Odp: Co zrobić gdy zalejemy telefon ?

Pamiętajcie najwarzniejsze jest to, żeby go nie włączać tak jak napisał kolega. Bo włączanie go może zrobić zwarcie, co tylko pogorszy sprawe.
Najlepiej rozkręcić i poczekać aż wyschnie, wiem z własnego doświadczenia.
Joga jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
  #4
stare 29-08-2009, 16:58
melu
Spamer Melu.
Były Super Moderator

 
Avatar melu
 
Postów: 9,403
Wrzutki w galerii: 349
Operator: Plus Mix
Telefon: Nokia 5130 XM
Rozdane podziękowania: 16
Podziękowano mu 90 razy
Respekt: 193
Reputacja: 152
Osoby zaproszone: 23
Domyślnie Odp: Co zrobić gdy zamoczy nam się telefon?

]Poradnik nie jest mojego autorstwa, osoba od której go mam nie zna jego autora, dlatego proszę o nie przywłaszczanie go Sobie. Poradnik znalazłem podczas porządkowania dysku mojego komputera,

Są to porady , które mogą pomóc (mogą a nie muszą) doprowadzić telefon do normalnego użytkowania po zalaniu go wodą. (bezpośrednio po zalaniu)

1.Należy wyjąć baterię, kartę SIM, wykręcić antenę.

2.Nie suszyć, wręcz przeciwnie: rozkręcić na ile to możliwe, a potem jak najszybciej wymoczyć i przepłukać go w wodzie destylowanej. Ma to na celu usunięcie wszelakich zanieczyszczeń oraz osadów różnych związków chemicznych.

3.Następnie należy telefon delikatnie przepłukać czystym spirytusem. Ma to na celu związanie wody, która znajduje się w różnych zakamarkach telefonu, ponadto spirytus zmniejsza korozyjne działanie wody oraz rozpuszcza zanieczyszczenia nierozpuszczalne w wodzie. Uwaga: spirytus może zmyć niektóre napisy (np. stemple z płytek drukowanych), ale poza tym nie jest groźny dla obudowy i elektroniki.

4.Po tych czynnościach taki telefon należy zostawić w suchym i ciepłym (nie gorącym) miejscu do całkowitego wyschnięcia, nie należy się niecierpliwić. Zbyt wczesne włączenie telefonu może być szkodliwe dla telefonu.

5.Kartę SIM oraz styki w telefonie należy przytrzeć suchą szmatką bawełnianą.

6. Po naładowaniu baterii należy wkręcić antenkę, włożyć kartę SIM a następnie wykonać poniższe czynności z baterią.

7.Oczywiście bateria nie nadaje się do użytku, prawdopodobnie jest rozładowana całkowicie. Po dokładnym umyciu należy baterię delikatnie naładować korzystając z dobrej ładowarki skutecznie ograniczającej prąd. Woda nie służy elektronice, ale dobra bateria powinna jeszcze odżyć.

8.Wówczas masz już gotowy telefon do użytkowania.

Ode mnie:
Pamiętajcie, jest to metoda, która pomogła mi uratować żywotność mojego telefonu po jego wpadnięciu do wody. Nie wiem jak zachowają się inne telefony, ale i tak telefon jest stracony nawet jak ta metoda nie pomoże. Spróbować zawsze można. Nie biorę odpowiedzialności gdy ta metoda nie pomoże.

Edit: Dorzucam dodatkowe info, które znalazłem na PC:

1. Rozbierz telefon na części pierwsze. (Wyciągnąć z telefonu baterię, wyjąć kartę SIM, oraz wykrecić antenę, a także wszystkie inne części tak, aby została tylko płyta główna telefonu).

2. Istnieją dwa sposoby jeden mniej skuteczny za to tani , drugi bardzo skuteczny niestety pochłonie on troszkę pieniążków.

Sposób tańszy:

* Płytę główną telefonu wkładamy na ok. 2 godziny do jakiegoś pojemniczka wypełnionego spirytusem. Kiedy płyta telefonu będzie w tym pojemniczku należy od czasu do czasu potrząsnąć delikatnie tym pojemniczkiem tak, aby wprawić w ruch ciecz (chodzi o to, aby spirytus wypłukał nieczystości znajdujące się pod elementami elektronicznymi takimi jak BGA itp.). Najlepiej przyczepić coś wibrującego do tego pojemniczka tak żeby pojemnik wibrował przez czas w jakim telefon będzie moczył się w spirytusie. Następnie miękką szczoteczką np. do zębów należy wyczyścić dokładnie płytkę telefonu tak aby nie uszkodzić elementów które się na niej znajdują.

Sposób droższy:

* Najlepiej jest zakupić specjalny płyn do usuwania zanieczyszczeń z płyt drukowanych np.: Cleanser Druk firmy Micro Chip lub droższy KONTAKT PCC firmy KONTAKT-CHEMIE koszt płynu waha sie od 20 do 50 zł. Można zastosować go z metodą opisana wyżej da nam to dodatkowe 30 % na to, że po zabiegu nasz telefon się obudzi. Jeśli chcesz naprawiać telefony po zalaniu to najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalną wannę ultradźwiękową, koszt od 150 do 300 zł. Z moich doświadczeń wynika, że prawie 90 % niedziałających telefonów po zalaniu da sie odratować stosując specjalny płyn i wannę ultradźwiękową. Jest to drogie rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Jeśli posiadasz płyn Cleanser i wanienkę to wystarczy nalać płyn do wanienki włożyć płytę telefonu (bez żadnych dodatkowych części, płyta musi być goła), włączyć wannę i po jakiś 5 minutach mamy gotową płyte do suszenia (nie trzeba jej już niczym czyścić).

Suszenie elektroniki:

* Po zabiegu mycia telefonu należy dokładnie wysuszyć całą elektronikę. W tym celu należy pozostawić płytę w jakimś ciepłym miejscu na 1-2 dni. Lub wysuszyć suszarką (dla tych bardziej niecierpliwych). Po wysuszeniu elektroniki należy podgrzać suszarką elementy płyty takie jak układy CCont i BGA (wygląda to tak. Czarne kwadratowe mikroprocesory z napisami np. CCONT itp). Części te są lutowane do płyty stacją hotair i mają dużo kulek z cyny, które złączą ten układ z płytą główną telefonu, czasami zdarza się, że któraś z tych kulek nie przylega dokładnie do płyty i tworzy się zimny lut, podgrzewając te układy sprawimy, że kulki lepiej bedą przylegały do płyty i nasz telefon powinien się uruchomić. Jeśli telefon włączy się po zabiegu czyszczenia a po jakiś 2-7 dniach przestanie ponownie działać należy wtedy ponownie podgrzać te układy tylko, że nie suszarką a np. mini palnikiem dostępnym w sklepie za 8 zł. Należy to zrobić bardzo delikatnie tak, aby nie przegrzać układu lub nie przesunąć jego z miejsca na płycie. Ja to robię w następujący sposób: wpuszczam pod układ ciekłą kalafonię (lub inny topnik) strzykawką, następnie podgrzewam ten układ mini palnikiem (nie ogniem tylko gorącym powietrzem z większej odległości), jeśli widzę, że kalafonia lub inny topnik pod układem się topi to przerywam czynność podgrzewania i wszystko wtedy jest już ok. Innym rozwiązaniem, ale za to drogim jest zakup stacji Hot Air koszt ok. 450 – 600 zł (nie polecam chyba, że ktoś zamierza otworzyć serwis GSM lub naprawiać telefony na dużą skalę). Dodam tylko, że zimne luty pod tymi układami są przyczyną większości usterek w telefonie i podgrzewając je możemy pozbyć się problemów z zasięgiem, Contact Serve (uszkodzenia mechaniczne telefonów nie programowe) a także wielu innych dolegliwości spotykanych, na codzień w telefonach.

Następną czynnością jest wyczyszczenie reszty części telefonu szmatka bawełnianą, lub np. zapałką z watą nasączoną spirytusem lub płynem cleanser. Złożenie telefonu w całość. Naładowanie baterii.

Po tych czynnościach odpalamy nasz telefon i cieszymy się, że przywróciliśmy go do życia.PS.1. Proszę moda o przyklejenie, ponieważ przyda się to jeszcze wielu osobnikom ludzkim, którzy to lubią zostawiać telefon w łazience.

PS.2. Poradnik został przeze mnie edytowany w sposób stylistyczny, poprawiający jego estetykę oraz możliwość zrozumienia.
Pozdrawiam-GoldAngelo
melu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
  #5
stare 13-10-2010, 11:08
pimo
Pasożyt

 
Avatar pimo
 
Postów: 1
Telefon: satio
Rozdane podziękowania: 0
Podziękowano mu 0 razy
Respekt: 0
Reputacja: 10
Domyślnie Odp: Co zrobić gdy zamoczy nam się telefon?

Witam
Mam Sony Ericsson Satio i niedawno wpadł mi do jeziora a niestety był jeszcze na gwarancji. Cały wyświetlacz był zalany ale odrazu wyciągnołem baterie przepłukałęm i zawinołem wilgotny w recznik i wysłąłęm do tych gości z suszymy.pl.Po tygodniu telefon wrócił do mnie działając a co najciekawsze plomby były nietknięte .Tłumaczyli mi że telefon pozostawiany jest w maszynie co wyciąga całą wilgoć. Usługa niedroga za fakt że wszystko działą ,mam gwarancjie a na ekraniku ani śladu 60Pln Polecam

Ostatnio edytowane przez pimo ; 13-10-2010 o 11:10
pimo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
  #6
stare 18-01-2012, 18:02
dicappo
Pasożyt

 
Avatar dicappo
 
Postów: 2
Rozdane podziękowania: 0
Podziękowano mu 0 razy
Respekt: 0
Reputacja: 10
Domyślnie Odp: Co zrobić gdy zamoczy nam się telefon?

A czy mozna włożyć do czegoś żeby wyciągnęło wodę?
dicappo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Napisz nowy tematOdpowiedz


Goście Naszego forum odnaleźli temat przez poniższe frazy:
co zrobić jak zaleje się telefon, co zrobić gdy zaleje się telefon, co zrobić gdy zamoczy się telefon, co zrobic gdy telefon sie zamoczy, co zrobic gdy zaleje sie telefon, co zrobić jak zamoczy się telefon, co zrobic jak zaleje sie telefon, co zrobic jak telefon sie zaleje, co zrobić gdy telefon się zaleje, co zrobić jak się zaleje telefon,
Narzędzia wątku
Wygląd
Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:10.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Silnik forum: vBulletin®